Oddział Wielkopolski i Lubuski Polskiego Towarzystwa Akupunktury
Wskazania Przeciwwskazania Lekarze UWAGA FAQ


Wyświetl zaczynając od pytania nr  , wyświetlaj po  pytań  


1. Co to jest akupunktura ?
2. Co znajduje się wewnątrz lub na powierzchni igły?
3. Czy to boli?
4. Czy da się porównać akupunkturę z zastrzykiem?
5. Jakiej długości są igły? Czy różnią się pod względem rodzaju i długości?
6. Jak głęboko wkłuwa się igły?
7. Czy wkłucie wywołuje krwawienie?
8. Czy zdarza się, że igła złamie się lub pęknie podczas zabiegu?
9. Czy igły są sterylizowane przed użyciem?
10. Czy akupunkturzysta manipuluje igłą?
11. W które części ciała wkłuwa się igły?
12. Ilu igieł używa się w czasie zabiegu?
13. Jak działa akupunktura?
14. W jaki sposób akupunktura przywraca równowagę?
15. Jakie są rokowania w chorobach przewlekłych? Czy zdarza się, że choroba postąpiła za daleko, żeby akupunktura mogła pomóc?
16. W jakich przypadkach nie należy stosować akupunktury?
17. Wielu przewlekle chorych musi stale brać narkotyki, między innymi po to, żeby złagodzić ból. Czy to utrudnia leczenie?
18. Czy oznacza to, że akupunktura może leczyć choroby powstałe na tle niedoboru jakiejś substancji?
19. Czy akupunktura pomaga w leczeniu narkomanii, alkoholizmu, nałogowego palenia tytoniu?
20. Czy u kobiet w ciąży można stosować leczenie akupunkturą?
21. Czy akupunktura pomaga w zrastaniu się złamanych kości?
22. Czy akupunktura leczy katar sienny, inne uczulenia i bezsenność?
23. Czy akupunktura pomoże człowiekowi sceptycznie nastawionemu do tego rodzaju leczenia?
24. Ilu zazwyczaj potrzeba zabiegów?
25. Jak częste są zabiegi?1. Co to jest akupunktura ?

Akupunktura to jeden z najstarszych znanych ludzkości sposobów leczenia. Rozwinęła się w Chinach blisko 5000 lat temu. To, że jest stosowana i dzisiaj, świadczy wymownie i o skuteczności samego leczenia, i o słuszności leżących u jego podstaw praw i zasad. Prawa te, obejmujące wszystko co żyje, stanowią fundament całej kultury chińskiej - łącznie z myślą medyczną. Pierwsze zapisy mówiące o stosowaniu tych praw w kontekście zdrowia ludzkiego pochodzą z roku 400 p.n.e., złotego wieku chińskiej myśli; zawarte . są w fundamentalnym kompendium chińskiej medycyny, której istotną część stanowi akupunktura. Księga ta, zatytułowana „Nei Ching" („Studia Żółtego Cesarza nad Medycyną Wewnętrzną" ), jest traktatem o życiu. Poza wskazówkami, jak przeżyć życie zgodnie z prawami Natury rozciągającymi się na cały Wszechświat, poza szczegółowymi studiami nad funkcjami organizmu wspomniane dzieło po raz pierwszy wykłada teorię, na której opiera się akupunktura. Jest to teoria meridianów; mówiąca o przepływie energii przez ciało ludzkie. Leczenie akupunkturą polega zwykle na wprowadzaniu bardzo cienkich i delikatnych igieł w określone punkty na ciele. igieł użyto po raz pierwszy mniej więcej w tym czasie, w którym powstało „Nei Chin', czyli około roku 400 p.n.e. Używając terminu „akupunktura", chodzi o tradycyjną chińską szkołę akupunktury. W tym ujęciu jest ona sztuką, której opanowanie trwa lata, nie mówiąc już o osiągnięciu poziomu mistrzowskiego.

2. Co znajduje się wewnątrz lub na powierzchni igły?

Nic. Igła wykonana z litej nierdzewnej stali jest niewiele grubsza od włosa. Nie zawiera żadnych środków odurzających ani nie jest naładowana elektrycznie.

3. Czy to boli?

Nie. W niektórych przypadkach pacjent prawie nie czuje igły. Czasami doznaje nikłego wrażenia ciepła lub zdrętwienia, niekiedy odczuwa ostre ukłucie. Wrażenia te są jednak krótkotrwałe. W rzeczywistości zabieg jest mniej bolesny niż przypadkowe ukłucie szpilką.

4. Czy da się porównać akupunkturę z zastrzykiem?

Znacznie bardziej nieprzyjemny jest zastrzyk. Naprawdę niema porównania. W wielu przypadkach pacjent jest całkiem nieświadomy tego, że wkłuto mu w ciało igły.

5. Jakiej długości są igły? Czy różnią się pod względem rodzaju i długości?

Długość igieł waha się od 0,5 do 10 cun’ów (jednostka miary stosowana w medycynie chińskiej). Są różne rodzaje igieł; używa ich się w zależności od efektu który pragnie się osiągnąć. Niektóre są tak wykonane, by można je było stosować w połączeniu z moksą.

6. Jak głęboko wkłuwa się igły?

To zależy od punktu, w który wprowadza się igłę. Najczęściej tkwi ona tuż pod powierzchnią skóry, lecz niektóre wkłuwa się na głębokość od 0,25 do kilku cun’ów. Proszę nie sądzić, że im głębsze wkłucie tym większy ból.

7. Czy wkłucie wywołuje krwawienie?

Bynajmniej. Rzeczywiste, dobrze rozpoznane punkty na ogół nie krwawią. Czasami lekarz może celowo wywołać krwawienie jakiegoś punktu. Rezultatem tego będzie jedna, dwie krople krwi.

8. Czy zdarza się, że igła złamie się lub pęknie podczas zabiegu?

Atestowane igły jednorazowe są giętkie i nie można ich złamać w czasie zabiegu. Czasami gdy pacjent wykonuje gwałtowne ruchy gną się lekko, jednak nie grozi im złamanie. Zdarzają się igły którym może grozić złamanie, dlatego przed zabiegiem należy upewnić się czy będziemy nakłuwani igłami jednorazowymi posiadającymi atest Ministra Zdrowia. Tylko wówczas możemy być pewni iż igły są niezawodne i nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo.

9. Czy igły są sterylizowane przed użyciem?

Nie. W Polsce zgodnie z rozporzšdzeniem Ministra Zdrowia wolno używać jedynie sterylnych igieł jednorazowych posiadających atest Ministerstwa Zdrowia. Igły takie są wyjaławiane fabrycznie, niema więc potrzeby ponownego ich sterylizowania przed zabiegiem. Jeżeli upewnimy się, iż będziemy nakłuwani igłami atestowanymi, możemy się nie obawiać żadnych zakażeń.

10. Czy akupunkturzysta manipuluje igłą?

To zależy od efektu, który pragnie osiągnąć. W niektórych przypadkach w ogóle nie dotyka wkłutych igieł. W innych - manipuluje nimi na jeden z wielu różnych sposobów.

11. W które części ciała wkłuwa się igły?

Część ciała w którą wkłuwa się igły, na ogół nie ma widocznego związku z umiejscowieniem choroby lub jej objawów. Są to najczęściej łydki, stopy, przedramiona i ręce, lecz może to być każda inna część ciała.

12. Ilu igieł używa się w czasie zabiegu?

Zależy od pacjenta, zwykle jednak od trzech do ośmiu, a nawet dwudziestu.

13. Jak działa akupunktura?

Akupunktura uruchamia proces korygowania wszelkiej istniejącej w człowieku nierównowagi fizycznej lub psychicznej po to, by mu przywrócić harmonię wewnętrzną. Można powiedzieć, ze niejako wyrywa chorobę z: korzeniami, usuwając raz na zawsze jej rzeczywiste przyczyny: No bo skoro wszystkie funkcje i organy działają dobrze i harmonijnie, ciało ani umysł nie mogą chorować.

14. W jaki sposób akupunktura przywraca równowagę?

Tradycyjna, medycyna chińska wychodzi z założenia, że siła witalna, czyli siła życia, rządzi działalnością głównych, znajdujących się w ciele ludzkim organów i układów. Ta siła witalna, zwarta również energią chi, przepływa z jednego organu do, drugiego kanałami, inaczej mówiąc: meridianami, zawsze tą samą stałą drogą. Energia musi płynąć swobodnie, nie napotykając po drodze żadnych ,przeszkód, a jej strumień musi mieć odpowiednią siłę i wartość. Każda choroba to jakaś przeszkoda w przepływie energii. Niezależnie och systemu medycznego powodzenie terapii polega zawsze na przywróceniu prawidłowego krążenia energii chi w organizmie. Akupunktura reguluje tę energię bezpośrednio - przez specjalne punkty leżące na meridianach. Igły delikatnie wkłute w te punkty wywołują rozmaite rezultaty. W zależności od sposobu manipulowania igłą energię kieruje się ku danemu organowi, by mu jej dodać, albo się ją od niego odprowadza częściowo lub całkowicie. Pacjent nieraz na własne oczy obserwuje energię chi w akcji; patrząc na ruchy wkłutych w swe ciało igieł. Bywa, że w trakcie regulowania przepływu energii igły te przez dłuższy czas wibrują. Zdarza się, że energia zaciska igłę i utrzymuje ją w tej pozycji dotąd, dopóki nie zostanie przywrócona równowaga energetyczna w danym meridianie. Takiej igły nie da się wydobyć ż ciała przed osiągnięciem stanu równowagi, lecz ż chwilą gdy to nastąpi - igła sama wypada. Wypadanie igieł obserwujemy bardzo często przy odprowadzaniu energii z danego południka; dzieje się to natychmiast po osiągnięciu właściwej wartości potencjału energetycznego.

15. Jakie są rokowania w chorobach przewlekłych? Czy zdarza się, że choroba postąpiła za daleko, żeby akupunktura mogła pomóc?

Są sytuacje kiedy choroba tak głęboko zapuściła korzenie, że choremu nie można już pomóc. Natomiast leczenie wcześniejszych stadiów najczęściej daje bardzo szybkie efekty. Co innego, gdy pacjent nie był w ogóle leczony w początkach choroby lub leczony niedostatecznie. Wtedy z biegiem czasu następują zmiany organiczne i choroba przechodzi w stadium przewlekłe. Takie przypadki wymagają długiego i bardzo cierpliwego leczenia.

16. W jakich przypadkach nie należy stosować akupunktury?

Nie zaleca się stosowania akupunktury w nagłych wypadkach, jak również w zaawansowanych stadiach choroby, jednym słowem, w sytuacjach, gdy ratowanie życia pacjenta wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej lub innych zabiegów medycznych. Istnieją też przypadki beznadziejne, w których nikt nie potrafi już pomóc. Tu jednak można stosować akupunkturę, by przynieść ulgę w cierpieniu, złagodzić ból. Ale bywa i tak, że decyzja o stosowaniu lub niestosowaniu akupunktury jest niezmiernie trudna. Postawiony w takiej sytuacji lekarz zadaje sobie pytanie czy akupunktura jest najodpowiedniejszą metodą leczenia dla tego konkretnego pacjenta, czy nie lepiej byłoby zaordynować leczenie konwencjonalne? Szczegółowy opis stanów w których przeciwwskazana jest akupunktura znajduje się w dziale DLA PACJENTÓW / PRZECIWWSKAZANIA.

17. Wielu przewlekle chorych musi stale brać narkotyki, między innymi po to, żeby złagodzić ból. Czy to utrudnia leczenie?

Na pewno nie ułatwia lekarzowi zadania. Narkotyki mogą przynosić ulgę cierpiącemu, jednak dłuższe ich przyjmowanie uszkadza organizm i na dodatek powoduje przyzwyczajenie, z którym trzeba później walczyć. Narkotyki i środki chemiczne przyczyniają się do tłumienia choroby, a nie do usuwania jej przyczyn. Zdrowe ciało wytwarza wszystkie substancje potrzebne do zwalczenia choroby, zregenerowania uszkodzeń i utrzymania się w dobrej kondycji. Chore ciało tego nic potrafi. Akupunktura ma na celu przywrócenie ciału zdolności do wytwarzania niezbędnych mu enzymów i sekrecji: insuliny, pepsyny, adrenaliny, kortyzonu, kwasu solnego itd.

18. Czy oznacza to, że akupunktura może leczyć choroby powstałe na tle niedoboru jakiejś substancji?

Tak. Wiele spośród tych chorób doskonale poddaje się leczeniu akupunkturą. Medycyna konwencjonalna zaleca w takich przypadkach uzupełnianie brakujących substancji. Tak więc podaje się żelazo przy anemii, insulinę przy cukrzycy, witaminy, wapno, hormony etc. Dostarczenie organizmowi tych substancji zazwyczaj nie poprawia stanu chorego na trwałe, pozwala jedynie utrzymać organizm przy życiu. Lekarz leczący akupunkturą dąży do usunięcia przyczyn deficytu i tym samym przywrócenia organizmowi zdolności do wytwarzania owych niezbędnych substancji, do pobierania z codziennego pożywienia wszystkiego, co potrzebne do życia.

19. Czy akupunktura pomaga w leczeniu narkomanii, alkoholizmu, nałogowego palenia tytoniu?

Tak, pomaga. Człowiek zdrowy nie potrzebuje pociechy, pomocy ani podniet, które dają narkotyki czy alkohol. Każdy nałóg jest oznaką braku poczucia bezpieczeństwa, niepewności, stresu, napięcia,. których trudno uniknąć we współczesnym świecie. Akupunktura może przywrócić utraconą równowagę, ale całkowite i trwałe wyleczenie zależy od wyeliminowania stresów, które stały się przyczyną nałogu.

20. Czy u kobiet w ciąży można stosować leczenie akupunkturą?

Tak, ale mogą to robić tylko wysoko kwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Niezależnie od tego akupunktura stosowana u kobiet w ciąży. Zapewnia prawidłowy jej przebieg, usuwa poranne nudności, zapobiega nadwadze, depresji etc. Stosowana w ostatnim miesiącu ciąży ułatwia wydanie na świat dziecka w sposób naturalny. W Chinach z powodzeniem wykorzystuje się akupunkturę do znieczulenia w czasie porodu.

21. Czy akupunktura pomaga w zrastaniu się złamanych kości?

Tak, jakkolwiek kość musi być najpierw złożona w zwykły sposób. Akupunktura sprzyja procesowi zrastania się kości i przyspiesza tempo tego procesu, poprzez doprowadzenie energii do miejsca złamania - pozwala utrzymać w tym miejscu wszystkie normalne procesy i to na właściwym poziomie. Wszystko to prowadzi do szybszego wyleczenia.

22. Czy akupunktura leczy katar sienny, inne uczulenia i bezsenność?

Katar sienny i bezsenność to znów tylko nazwy objawów. Przyczyny uczuleń i bezsenności mogą być bardzo liczne. Często jest to skutek wewnętrznego napięcia, zmartwień, strachu, depresji, żalu i wielu innych czynników psychicznych; równie często jest to wynik zaburzeń organicznych lub wreszcie kombinacja obu tych czynników. Zarówno katar sienny jak i bezsenność ustąpią, gdy przywrócona zostanie równowaga energii chi.

23. Czy akupunktura pomoże człowiekowi sceptycznie nastawionemu do tego rodzaju leczenia?

Tak, oczywiście. Sceptyczna postawa pacjenta nie ma żadnego wpływu na proces leczniczy.

24. Ilu zazwyczaj potrzeba zabiegów?

To zależy od przypadku. Nie można się przy tym kierować doświadczeniem zdobytym w leczeniu innych pacjentów. Niektórzy potrzebują mniej niż ośmiu zabiegów, inni aż 80. Duże znaczenie ma nasilenie choroby, czas jej trwania, lekarstwa przyjmowane dawniej i obecnie itd. Słyszy się o sporadycznych przykładach "cudownych wyleczeń" za pomocą akupunktury: oto zastarzała, przewlekła choroba ustępuje wprost błyskawicznie, pacjent zdrowieje po sześciu zaledwie zabiegach. Zdarza się to jednak naprawdę niezmiernie rzadko. Naprawienie szkód wyrządzonych przez chorobę, która zapuściła już korzenie w organizmie, wymaga czasu i długiej, cierpliwej pracy lekarza akupunkturzysty.

25. Jak częste są zabiegi?

Z tym też bywa różnie. Na ogół jednak przez pierwsze trzy tygodnie zabiegi odbywają się dwa razy na tydzień, później raz w tygodniu, wreszcie w miarę poprawyo stanu zdrowia pacjenta - zmniejsza się częstotliwość zabiegów: chory odwiedza lekarza raz na dwa tygodnie, a potem raz na miesiąc.
© 2006 Copyright PTA. All Rights Reserved.
Created by ewitryna.pl
o pta | dla pacjentów | dla lekarzy | historia | nasi przyjaciele | linki | akupunktura polska